Профілактичні заходи

ПРОФІЛАКТИКА СУЇЦІДАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ

Ніхто з батьків не бажає поганого своїй дитині, щонайменше, свідомо. Всі ми мріємо, щоб наші діти виросли не просто здоровими і фізично міцними людьми, але й розумними, самостійними, щасливими та відповідальними.

Підлітковий вік – час активного пошуку. Дитина намагається зрозуміти, що вона означає в цьому світі, хто вона така і як її сприймають оточуючі.
Намагаючись зрозуміти себе, підліток ставить під сумнів авторитет своїх батьків. У своїй сім’ї йому дуже важливо довести, що він – самостійна особистість, а значить, має право на власну думку з будь-яких питань. І часто його думка не збігається з думкою батьків. Це протиріччя і стає джерелом постійних конфліктів.

Напевно багато батьків рано чи пізно думають, що їхні діти-підлітки нестерпні, думають лише про себе,постійно стають «в позу», сперечаються, щось хочуть довести, проявляють агресію. Насправді підліткам дуже складно. Вони фактично по-новому вчаться адаптуватися в цьому світі,пізнають самі себе з іншого боку, в підлітковий період у дітей складається уявлення про фізичну красу, яке нерідко переходить в комплекс «гидкого каченяти».

На це можуть накладатися конфлікти або гнітюча психіку обстановка оточення. І як наслідок,віддалення від рідних, агресія, аутоагресія, які є способом захисту, в першу чергу, від світу, який здається їмворожим і нерозуміючим.Психологи виділяють безліч причин, які здатні підштовхнути підлітка до суїциду. Серед них сварка з однолітками, розставання з коханою людиною, смерть родича, постійні стресові ситуації, переживання образи, самотності, відчуженості, неможливість бути зрозумілим, почуття провини, сорому, образи, незадоволеність собою, страх перед ганьбою, приниженням, глузуванням, перед покаранням, бажання привернути до себе увагу, викликати жаль, співчуття. Проте варто підкреслити, що в більшості випадків все перераховане не є першопричиною суїцидальної поведінки молодих людей, а лише додатковим фактором. Суїцид – це завжди акт протесту, крик по допомогу.

Діти-самогубці часто і не збираються вмирати, вони не можуть повірити, що смерть – це кінець усьому. У дитячому сприйнятті самогубство повинно відбуватися таким чином: «Я ковтаю таблетки, мене починають ховати, всі плачуть, усвідомлюють, як були несправедливі і який скарб вони втратили. І в цей момент з гробувстаю я – живий і красивий. І життя триває». Дорослим часто важко зрозуміти, чому дитина, яка хоче жити, намагається вбити себе. Насправді, діти до останнього моменту вірять, що їх врятують, просто допомога не завжди приходить вчасно. У кожному разі, батьки повинні пильно стежити за дітьми, особливо якщо закралася хоч тінь сумніву, що дитина замислила самогубство.

Адже, як правило, батьківська інтуїція не підводить.

Що має насторожити в поведінці дитини:

  • Якщо дитина часто розмовляє про смерть і самогубство.
  • Якщо прагне усамітнитися під будь-яким приводом.
  • Фрази «Завтра мене вже не буде», «Без мене нічого не зміниться», «Ти віриш в переселення душ?».
  • Непрямі загрози теж повинні насторожити: «набридло жити» , «ситий цим по горло», «більше ви мене не побачите», «пожив – і вистачить», «ненавиджу себе», «якщо ми більше не побачимося, дякую за все».
  • Якщо дитина приводить справи в порядок – віддає чужі речі, мириться з ворогами, прибирає в кімнаті, роздаровує улюблені речі.
  • Дитина перестає стежити за собою, відстає в школі або перестає туди ходити.
  • Слова «Який же я дурний, незграбний, нікому непотрібний».
  • Прямі погрози типу «краще повіситися, ніж з вами жити» теж повинні насторожити дорослого.

Суїцидальна поведінка це аутоагресивні дії людини, які свідомо та навмисно спрямовані на спрямовані на позбавлення себе життя в результаті зіткнення з нестерпними життєвими обставинами. Фактор навмисності та передбачення смерті від подібних форм поведінки, що відносяться до нещасних випадків.

Розрізняють декілька видів самогубств:

  1. Неусвідомлюване самогубство.
  2. Самогубство як ризикована гра і ризикована легковажність.
  3. Психопатологічне й агресивно-невропатичне самогубство:

а) маніакальне самогубство осіб, охоплених галюцинаціями   або мареннями;

б) самогубство меланхоліків у стані глибокого смутку, скорботи, гіпертрофованих докорів совісті, суму, журби;

в) самогубство охоплених нав’язливими ідеями;

г) автоматичне чи імпульсивне самогубство.

  1. Самогубство психічно нормальної людини з такими видами суїцидальної поведінки:

а) демонстративно-шантажувальна форма суїцидальної поведінки:

  • завершені і незавершені самовбивчі дії;
  • поведінка суїцидентів із тривалим і сталим прагненням до смерті; коротким, але рецидивним ставленням, що час від часу повторюється; миттєвим, імпульсивним, рецидивним ставленням до смерті;
  • непрямий, напівнавмисний, напівпереднавмисний суїциди, суїцидальний еквівалент, незавершений суїцид, пара суїцид;
  • можливий суїцид, суїцидна гра, провокація агресії на себе;
  • серйозний та несерйозний суїциди;
  • суїцидні феномени;

б) форми суїцидальної поведінки:

  • внутрішні форми: суїцидальні думки, уявлення, емоційні переживання, задуми, наміри;
  • зовнішні форми: суїцидальні спроби і завершені суїциди;

в) егоїстичний суїцид, що виникає через руйнування соціальних зв’язків особистості із суспільством;

г) альтруїстичний суїцид, який відбувається у формі самопожертви задля захисту інтересів групи (японські пілоти-камікадзе, релігійні фанатики тощо);

ґ) анемічний суїцид, який виникає внаслідок виснаження;

д) суїцид, спровокований засобами масової інформації;

е) суїцид, спричинений депресією.

Фактори ризику суїциду:

  • попередні спроби самогубства;
  • погрози суїцидом (прямі й замасковані);
  • сімейні проблеми (розлучення батьків та ін.);
  • суїциди в сім’ї або спроби суїцидів;
  • алкоголізм;
  • уживання наркотиків і токсичних речовин;
  • афективні розлади (особливо – важкі депресії);
  • хронічні й смертельні захворювання (СНІД);
  • важкі втрати (смерть близької людини, особливо – протягом першого року після такої події);
  • фінансові проблеми (звільнення).

ВСЕУКРАЇНСЬКА АКЦІЯ “16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЬСТВА”

З метою попередження проявів жорстокості та насилля кожного року в Україні з 25 листопада по 10 грудня проводиться Всеукраїнська акція «16 днів проти насильства».
Актуальність проблеми полягає у тому, що одним із показників духовного розвитку та соціальної зрілості суспільства є ставлення до дітей. Ця акція підтримується міжнародною спільнотою з 1991 року. Вона охоплює наступні важливі дати: 25 листопада ‒ Міжнародний день боротьби із насильством щодо жінок, 1 грудня ‒ Всесвітній день боротьби зі СНІДом, 2 грудня ‒ Міжнародний день боротьби з рабством, 3 грудня ‒ Міжнародний день людей з обмеженими можливостями, 5 грудня ‒ Міжнародний день волонтера, 6 грудня ‒ вшанування пам’яті студенток, розстріляних у Монреалі, 9 грудня ‒ Міжнародний день боротьби з корупцією, 10 грудня ‒ Міжнародний день прав людини.

Практичним психологом та соціальним педагогом було проведено такі заходи:
– година спілкування «Толерантність врятує світ» (5-Б);
– бесіди «Як не стати жертвою насильства» (8-А, 8-В, 5-7 класи);
– конкурс малюнків «Світ без насильства очима дітей»;
– перегляд фільму «Життя на продаж» (9-11 класи);
– психологічна гра «Рожеві окуляри» до Міжнародного дня боротьби з рабством (9-ті класи);
– тренінгове заняття «Я вмію любити, поважати себе та інших» (учні 1-4 класів)
– анкетування щодо виявлення насильства в сім’ї та школі
– дискусія «Чи можуть інтернет і мобільні телефони бути джерелом насилля» (учні 10-11 класів)

 

 

 

ПРОФІЛАКТИЧНІ ЗАХОДИ ЩОДО ПОПЕРЕДЖЕННЯ СУЇЦИДАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ СЕРЕД НЕПОВНОЛІТНІХ

З метою підвищення обізнаності здобувачів освіти про значення самогубств як  глобальної моральної проблеми, поліпшення знань про те, як можна запобігти суїциду, зменшити стигматизацію пов’язаною із самогубцями, була проведена просвітницько-профілактична робота з учнями 9-11 класів, а саме:

– консультація «Розвінчуємо поширені міфи про Суїцид»

 – психологічний тренінг «Профілактика Суїциду»

– перегляд відеоролика «Ментальне здоров’я. Тривожні розлади. Депресія. Суїцид»

– виготовлення тематичного плакату та буклету «Ефективні способи самодопомоги при стресі»

 

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ

 

Просвітницько- профілактична робота з педагогами  проект «Завжди поруч»

З 29.11.2022н.р. в нашому закладі, практичним психологом, проводяться щотижневі зустрічі з педагогами, з метою психологічної підтримки педагогів у роботі з дітьми, які зазнали психотравмуючого впливу війни. Підвищення рівня поінформованості, відпрацювання навичок володіння техніками стабілізації, активізації ресурсів, розвитку психологічної стійкості. Бесіди , вправи, ігри, допомагають педагогам долати негативні наслідки надзвичайних обставин. Усвідомлення педагогами власних ресурсів та їх використання для емоційної стабілізації в ситуації стресу. «Потурбуйся про себе», «Дорослі  в ресурсі заради дітей».

МІЖНАРОДНИЙ ДЕНЬ ТОЛЕРАНТНОСТІ

У рамках відзначення Міжнародного дня толерантності й з метою формування в учнів загальнолюдських моральних цінностей в Охтирській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1  16 листопада пройшов День толерантності під девізом «Толерантність урятує світ». Для учнів початкової школи були проведені тематичні виховні години. Також діти мали змогу переглянути серію мультфільмів про толерантність. У  5-х та 6-х класах практичним психологом та класними керівниками були проведені години спілкування «Толерантність як запорука мирного співіснування», виховні години: «Планета толерантності», «Навчаємося жити в мирі й злагоді». Діти закріпили знання, намалювавши квітку толерантності.

ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ ТИЖДЕНЬ  ПРОТИДІЇ БУЛІНГУ.

З 26 по 30 вересня 2022 року в закладі пройшов Всеукраїнський тиждень  протидії булінгу.Класні керівники та практичний психолог  провели корисні цікаві заходи: години спілкування «Вчимося бути добрими людьми», «Добро починається з тебе» (2-4 класи); бесіди «Що таке булінг? Як себе захистити?», «Як протидіяти сімейному булінгу», «Учимося толерантному спілкуванню в сучасному освітньому середовищі» (5-11 класи), «Як зупинити булінг», «Кібербулінг та засоби його подолання» (9-10 класи); акцію «Я крапля в океані» (5-6 класи).Старшокласники переглянули відеоролик «Стоп булінг!»

Міжнародний день миру!

До міжнародного Дня миру, практичним психологом, Чепусенко В.І.,проведено годину спілкування з учнями 5-Б класу ” Діти за мир”.

 

 

 

 

З 25 листопада  по 10 грудня 2021 року в  Охтирській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів №1 було проведено акцію «16 днів проти насильства». За планом роботи психологічною службою були проведені заходи:

Години  спілкування «Знаємо свої права та обов’язки”, «Ми проти насильства . Ми за любов та добро».(3-5 класи), (4-6 класи). «Ні торгівлі людьми», «Шляхи протидії торгівлі людьми», «Ні шкідливим звичкам», «Права та обов’язки дітей» (7-11 класи).

З метою розвитку навичок безконфліктного спілкування  для учнів  5-9 класу було проведено заняття з елементами тренінгу «Попередження конфліктів у учнівському середовищі», «Конфлікт. Шляхи розв’язання конфліктів»

Конкурс малюнків «Світ без насильства очима дітей»

З метою формування здорового способу життя з учнями 9-11 класів, були проведені бесіди «Бути здоровим модно»,  «Ми обираємо життя».  «Всесвітній день  боротьби  зі СНІДом».

Конкурс під гаслом «Наші долоні проти насильства»(5-6 класи)

Анкетування «Що мене найбільше ображає в стосунках з батьками». (5-10 класи)

Проведені заходи, спонукали учнів до аналізу власних дій, вчинків, переосмислення цінностей. Сприяли вихованню в учнів людяності, відповідальності, любові до ближнього, поваги до гідності іншої людини, свідомого ставлення до своїх прав та обов’язків.

 

 

16 листопада День Толерантності

 У рамках відзначення Міжнародного Дня толерантності та з метою формування в учнів загальнолюдських моральних цінностей в Охтирській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 з 16 по 22 листопада пройшов Тиждень толерантності під девізом «Запали вогник толерантності».

Протягом тижня робота психологічної служби школи була спрямована на формування в учнів поваги до інших людей, їхніх думок, підвищення настрою учасників освітнього процесу, створення ситуації успіху для невпевнених учнів та розкриття творчого потенціалу обдарованих дітей.

План проведення заходів був насичений та різноманітний. Школу тематично оформлено, у фоє розміщено вислови мудреців та видатних людей про терпіння і терпимість до інших. Організовано анкетування учнів, виставку малюнків, тематичні акції, класні години та бесіди про «Толерантність». З учнями 2-4 класів проведено акцію «Створи віночок дружби». Учні 5-6 класів приготували фотоколаж «Долоньками творимо добро». Також було організовану виставку малюнків «Толерантність починається з посмішки». Проведені заходи дали можливість школярам ще раз переконатися, що щасливими та успішними можна бути лише у світі, де діють закони добра, терпимості, чесності, щирості, співпереживання та любові.

Тиждень пройшов цікаво та змістовно, усі отримали позитивні емоції.

  

З 27.09.2021 по 01.10.2021 у закладі проведено Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу.  

 Головною метою заходів було навчання дітей та дорослих безпечній взаємодії в освітньому процесі, попередження та протидія цькуванню, правильне вирішення конфліктів.

У рамках тижня були проведені заходи:

  • бесіда «Моя суперсила – безпека в Інтернеті», «Добро починається з тебе»;
  • години спілкування «Безпечні ігри в Інтернеті», «Шкідливий вплив соціальних ігор та челенжів на дітей»;
  • імітаційна гра «Якщо тебе ображають;
  • конкурс плакатів та малюнків проти насильства «Стоп – булінг!».

Діти брали активну участь у розв’язанні ситуативних конфліктів.

Активними учасниками усіх заходів були здобувачі освіти 1-9 класів.

«Найкращий спосіб зробити дітей хорошими – це зробити їх щасливими»

Всеукраїнський тиждень права

З метою виховання в молодого покоління поваги до закону і прав людини в Охтирській ЗОШ І-ІІІ ступенів №1 практичним психологом ЧепусенкоВ.І., та соціальним педагогом ЧернишТ.О. було організовано та проведено тиждень права з 21 по 25 жовтня під гаслом: «Я маю право».

В школі було розроблено ряд заходів, що охопили усі ланки освітньої діяльності – від початкової до старшої. Програма заходів для учнів була цікавою і насиченою. Соціально-психологічною службою були проведені години спілкування: «Порушення прав дитини в казках» (2-4 класи), «Людина і закон» (5-9 класи), «Не помились у виборі шляху» (8-11 класи), тренінг «Стоп, булінг!» (8 класи), бесіди на правову тематику, конкурси малюнків. Виготовлено і розповсюджено буклет «Правова відповідальність підлітків».

Під час проведення заходу учні давали оцінку негативним фактам, при цьому використовували практичний матеріал, взятий з життя, близький і доступний їм. Така форма роботи  сприяла формуванню у них не тільки переконань в необхідності дотримання правил для учнів, а й виробила відповідні вміння та навички правильної поведінки.

 

Мій улюблений світ – без насильства: без жорстокості, болю, зла.

З 25 листопада в Охтирській  ЗОШ №1 розпочалася щорічна акція «16 днів проти насилля», яка спрямована на формування нетерпимого ставлення до будь-якої форми насилля.

Сьогодні було проведено психологічною службою перші заходи, які заплановані в школі. Так учні 7-А класу провели з соціальним педагогом Черниш Т.О. і практичним психологом Чепусенко В.І. годину спілкування з елементами тренінгу на тему: « Життя без насильства». На занятті учні навчалися як поводитися в нестандартних ситуаціях, умінню спілкуватися з ровесниками, робити добро іншим людям. А відеоролики, які переглянули діти спонукатимуть їх жити за золотим правилом «Стався до інших так, як ти хочеш, щоб ставились до тебе».

Акція «16 днів проти насильства». Діти 4-их і 5-их класів взяли участь у конкурсі дитячого малюнку на тему “Світ без насильства очима дітей”.

 

Профілактична робота

Ні – торгівлі людьми!

Торгівля людьми – загальна проблема сьогодення. Це форма сучасного рабства та порушення прав людини. Жертвою торгівлі людьми може стати кожен, а знання – ефективний інструмент протидії.   Щоб   привернути увагу, розповісти про ризики,  на які наражаються українці.

В Охтирській ЗОШ І-ІІІ ст.№1, психологічною  службою  були проведені профілактичні заходи, щодо   протидії торгівлі людьми.

Мета заходів спрямована на зміцнення у дітей моральності, підвищення правових знань, та усвідомлення учнями гостроти проблеми торгівлі людьми, обговорити причини, форми та ознаки цього явища.

У початкових  класах в доступній формі та з допомогою казок, малюнків провели бесіди в ігровій формі про «Безпеку життя дітей»,  «Будьмо взаємно ввічливими»,  «Дружба і товаришування», які спрямовані на обізнаність дітей із даною проблемою. Діти ознайомилися з основними правилами особистої безпеки при зустрічі з незнайомими людьми у ліфті, будинку та на вулиці.Проводились арт-терапевтичні заняття за тематикою „Мої друзі в образах квітів”.

Для учнів 5-9класів проводились години спілкування з питань правового виховання та попередження правопорушень, зокрема «Твої права й обов’язки», «Вчимося жити добрими людьми», «Відповідальність неповнолітніх», «Головні положення Конвенції ООН про права дитини», «Подорож до країни доброти», «Умій робити людям добро», «Покарання та його види», «Токсикоманія і діти», «Поважай порядок», «Віртуальні небезпеки», круглі столи «Поговоримо про права та обов’язки дітей в Україні», «Правова відповідальність підлітків», тренінгові заняття «Умій захистити себе», «Права людини – найвища цінність».

Бесіди, години спілкування з старшокласниками 9-11класів за темами: «Торгівля людьми: це може трапитись з кожним», «Безпечне працевлаштування», «Туристична подорож за кордон», «Рабство. Чи існує воно сьогодні?», «Що таке торгівля людьми і чому вона продовжує існувати?», «Торгівля людьми. Міф чи реальність?», «Чому в ХХІ столітті існує рабство?», «Торгівля людьми – сучасний прояв рабства.», «Як уберегти себе від пастки рабств.»

Було організовано перегляд відеофільму «Запобігання торгівлі людьми та експлуатації дітей» з подальшим його обговоренням, круглий стіл «Скажи «Стоп» торгівлі людьми». Ці заходи допомогли підвищити рівень усвідомлення учнями гостроти проблеми торгівлі людьми.

Обговорили причини, форми та ознаки цього явища, як не стати жертвою торгівлі людьми. Учні сформували навички обережної поведінки,  вміння захищати власну гідність та правила толерантного ставлення до постраждалих від торгівлі людьми.

1 грудня-Всесвітній день боротьби зі СНІДом.

Психологічна служба Охтирської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 разом з учнями 8-Б класу організували акцію «Не дай СНІДу шанс». Під час акції проводилися   інформаційні заходи серед  учнів 8-11 класів «Тобі варто це знати»,бесіда «Зроби свій вибір на користь життя»

Поширення роздаткового інформаційного матеріалу  присвяченого Всесвітньому дню боротьбі з ВІЛ-інфекцію та СНІДом.

Ми проти СНІДу!